В рамках підготовки до Nova Poshta Kyiv Half Marathon 2019, який відбудеться вже 7 квітня у столиці, Run Ukraine проводить серію відкритих Лекцій для успішної підготовки до старту.
17 березня чергову Лекцію серії прочитала Тетяна Анікієва – доктор медичних наук, терапевт, ревматолог, кардіолог, медичний директор напрямку “Дорослі” ММ “Добробут”.
На зустрічі Тетяна розповіла про те, які медичні аналізи та процедури варто проходити регулярно людям, які активно займаються спортом та планують бігати довгі дистанції на кшталт півмарафонської.
Для всіх, хто з тих чи інших причин не зміг відвідати Лекцію – пропонуємо коротеньке резюме зустрічі. Успішного старту!
Як людина, яка сама займається спортом, а я бігаю щоранку близько 5 кілометрів, я всіляко підтримую тих, хто планує бігти в неділю Київський півмарафон. Але як лікар, маю зробити все, щоб запобігти можливим проблемам зі здоров’ям. На жаль, люди часто схильні переоцінювати свої сили і намагатися занадто швидко отримати бажаний результат.
Існує певна система моніторингу стану організму людини аби переконатися, що людина фізично, психологічно зможе подолати обрану дистанцію без шкоди для власного здоров’я.
Що ми маємо робити планово не тільки перед півмарафоном/марафоном?
Жінки:
Для моніторингу на онкозахворювання:
- скринінг молочних залоз
- перевірка шийки матки
Чоловіки та жінки:
- скринінг крові (загальний аналіз крові)
- перевірка на діабет
У зв’язку з аварією на ЧАЕС:
- Тиреотропний гормон (ТТГ) – 1 раз/2 роки
- УЗД щитовидної залози 1 раз/3-5 років
А також:
- УЗД органів черевної порожнини 1 раз/ 5 років
Для тих, хто палить:
- Моніторинг стану легенів – за допомогою перевірки функції зовнішнього дихання (ФЗД), а також рентгенівських знімків самих легень. Флюорографія – набагато менш інформативна(!)
Слід звернути увагу, що паління суттєво обмежує функцію легенів та бронхів, лімітуючи кількість кисню який отримує організм. Тому, курцю зі стажем, навіть при хорошій генетиці та фізичних даних, буде практично неможливо досягти високих результатів. Більше того, великі фізичні навантаження будуть для курця з часом – просто небезпечними.
Для тих у кого варикозне розширення вен:
- УЗД судин на ногах
Перед пів марафоном/марафоном:
- Загальний аналіз крові (ферритин)
Дозволить зрозуміти чи немає анемії: чи в нормі кількість еритроцитів, гемоглобіну та заліза.
- Електрокардіограму (ЕКГ) з навантаженням (тредміл, велоергометрія)
Просто ЕКГ – малоінформативне і дозволяє виявити тільки вже досить значні порушення в роботі серця. ЕКГ з навантаження покаже наскільки адекватно серце реагує на навантаження: чи немає порушень серцевого ритму і чи працюють на належному рівні провідники серцевого ритму, наскільки великий час відновлення показників роботи серця після навантаження.
Якщо потрібно перевірити роботу серця в динаміці також використовують холтер. Це невеликий апарат, який кріпиться на грудну клітину і добу або дві знімає показники роботи серця. Людина при цьому займається повсякденною діяльністю, тренується, відпочиває. Холтер дозволяє зареєструвати найменші відхилення у роботі серця.
Тренуйтеся в міру та будьте здорові!
Наступна Лекція в рамках Лекторію Run Ukraine:
24 березня Артем Згурський «Кінезіотейпування: міфи та як це реально працює»
ЦеХаб, вул. Хрещатик, 29
Участь безкоштовна. Попередня реєстрація – обов’язкова!